Hirdetés 

Mindenkivel előfordul, hogy egyszer-egyszer nincs étvágya, ez még nem ad okot aggodalomra. Ha azonban hetek óta úgy érezzük, hogy nem kívánjuk az ételt, fogyunk, fáradtak vagyunk, akkor nagy az esély arra, hogy komolyabb probléma húzódik meg a háttérben. Cikkünkben összeszedtük a leggyakoribb okokat.

GYÓGYSZER MELLÉKHATÁS

Dr. Michael Finkelstein, a Scarsdale Medical Group orvosa azt mondja, hosszú távú étvágytalanság esetén először célszerű ellenőrizni az általunk szedett gyógyszereket. „Sok készítmény előidézheti ezt a panaszt, ilyenek például a kábító hatású fájdalomcsillapítók (ópiátok), néhány antibiotikum, vérnyomáscsökkentők, illetve az ibuprofentartalmú medicinák” – sorolja a szakember.

PAJZSMIRIGYPROBLÉMA

Mind a pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis), mind a pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis) állhat az étvágytalanság hátterében. Apajzsmirigyáltal kiválasztott hormonok a véráramba kerülve szabályozzák az anyagcserét, ha viszont a hormonális egyensúly kibillen, az az ételekkel való kapcsolatunkra is hatással lehet – hangsúlyozzák a Harvard Medical School szakértői.

STRESSZ

A Mayo Clinic szerint sokaknál a stressz felelős az étvágytalanságért. Nem számít, hogy a munkahelyünk miatt idegeskedünk, vagy valamilyen magánéleti probléma nyomja a szívünket, a feszültség nyomot hagy maga után. Például úgy, hogy nem kívánjuk az ételt.

DEPRESSZIÓ

Az alacsony energiaszint és az étvágytalanság gyakori szimptóma a depressziósembereknél. Ez egyaránt vonatkozik azokra, akik szülés utáni depresszióban, pszichotikus depresszióban, bipoláris zavarban vagy szezonális affektív zavarban szenvednek – írja a National Institute of Mental Health.

DEMENCIA

A rohamos memóriaromlás és zavartság miatt, amely az Alzheimer-kórral vagy más demenciával élőket sújtja, a páciensek rendszeresen elfelejtenek enni, és emellett egyéb mindennapi feladatok elvégzésével is meggyűlhet a bajuk. Dr. Finkelstein kiemelte, hogy a demenciával küzdőknél jellemző a depresszió is, ami szintén csökkentheti az étvágyat.

EMÉSZTŐRENDSZERI PROBLÉMÁK

Irritábilis bél szindróma (IBS), Crohn-betegség,colitis ulcerosaés más emésztőrendszeri betegségek ugyancsak hatnak az étvágyra. Ahogy azt a Mayo Clinic írja, a fájdalom, hasmenés, émelygés, székrekedés miatt a betegek nem kívánják a finom falatokat. Az IBS-es pácienseknél ráadásul gyakori a szájban megjelenő fekély, ami fájdalmassá teszi az evést, következésképp tovább csökkenti az étvágyat.

KRÓNIKUS OBSTRUKTÍV TÜDŐBETEGSÉG

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), bár a légzőrendszert támadja, az étvágy is megcsappanhat a hatására, és akár alultápláltsághoz is vezethet – derült ki egy kutatásból, amit a Journal of Translational Internal Medicine-ben publikáltak. A kór miatt egyre rosszabb lesz a tüdőfunkció, emiatt a páciens elkezdi hanyagolni az aktív tevékenységeket. Ez étvágytalansághoz vezet, sőt, akár depresszióhoz is, ami szintén negatívan befolyásolja az étvágyat.

DAGANATOS MEGBETEGEDÉS

Dr. Finkelstein hangsúlyozza, a legtöbb ráktípus elveszi a páciens étvágyát, a petefészek-, a gyomor-, a kolorektális, a hasnyálmirigy- vagy a húgyhólyagrák egyaránt okolható érte. A szakember arról is beszélt, a többi között azért fontos, hogy az étvágytalansággal minél hamarabb orvoshoz forduljunk, mert daganat is lehet mögötte, amit korai stádiumban hatékonyabban lehet kezelni.

thehealthy.com

/p>

Discover more from Reflektoronline

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading