--°C

Kiderült, mikortól fejti ki a hatását a Pfizer koronavírus elleni vakcinája

Galgóczi Ágnes, járványügyi osztályvezető azt is elmondta, kiknek nem ajánlott a védőoltás beadása.

Védettség

Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorának vendége volt, ahol elárulta, a Pfizer vakcinája a második oltástól számítva egy hét után fejti ki hatását, tehát összességében egy hónap után nyújt védettséget a koronavírus ellen. Ez azt is jelenti, hogy az első oltás után nem lehet a higiéniai szabályokon „lazítani”, továbbra is be kell tartani azokat – számol be róla az MTI.

(Fotó: TV2)
Ki és mikor oltasson

Az osztályvezető azt is elmondta, hogy a Pfizer már elérhető vakcinája krónikus betegek számára is adható, ugyanakkor van néhány kivétel. Ezek közé tartozik az akut lázas betegség, a várandósság és az allergia a vakcina valamelyik összetevőjére. „Egyébként 16 év felett ez a védőoltás mindenkinek ajánlott” – hangsúlyozta Galgóczi Ágnes. Azoknak, akik már átestek a betegségen, azt javasolják, hogy a gyógyulástól számítva három hónapon túl oltassák be magukat, de a vakcina egyébként bármikor beadható a gyógyultaknak.

Magyar fejlesztés

A Pfizer vakcinát illetően Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában nyilatkozott. „Kis túlzással, de nyugodtan mondhatjuk, hogy ez egy magyar vakcina: amerikai pénz és magyar ész van benne” – fogalmazott, mivel Karikó Katalin magyar kutató dolgozta ki a leghatékonyabbnak gondolt Covid-vakcina alapját. Orbán Viktor továbbá elmondta, vannak arra vonatkozó tervek, hogy a szavazókörökben alakítsanak ki oltópontokat, így mindenkinek oda kellene majd menni vakcináért, ahol szavazni is szokott. Magyarország technikailag készen áll a koronavírus elleni oltások tömeges és gyors beadására, amennyiben nagy mennyiségben érkezne vakcina az országba – árulta el a miniszterelnök.

forrás: femcafe.hu

indexkép: Shutterstock